מה יכול לקרות כשהמתבגרים יוצאים למועדון?

ככה זה מתחיל. החיים שלכם תותים. אמא, יש לך שבעים שקל? יש לנו מסיבה. כן. יש הסעה. היא בטוחה שנמרוד אמר את כל אלו. גם עידו בא? לא, את זה היא לא בטוחה. בטח חשבה על זה בלב. דווקא היה מגניב אחרי שהוא הלך. נעמה הקטנה נרדמה. נטע שלה שתה יין והשקה גם אותה. הם צחקו מ’מבצע סבתא’ ומזה שנעמה אמרה לפני השינה שהיא גוועת בצמא. ואז היא ונטע הלכו לישון עם חיוך. של היין. של האהבה.

בשלוש עשרים ושלוש לפנות בוקר הטלפון של נטע זימזם. איך הוא שמע את זה היא לא יודעת. הסתבר שנמרוד ניסה להתקשר קודם אליה, אבל השיחה לא נענתה.
היא התעוררה בבהלה ושמעה כל מילה שאמר השוטר שדיבר מהפלאפון של נמרוד. הוא עצור. לא אתם לא יכולים לדבר איתו עכשיו. היה כאן אירוע מאוד אלים במועדון. נמרוד ועוד שלושה חבר’ה עצורים ואנחנו לוקחים אותם עכשיו לתחנה. ותגידו תודה. כי יש הורים אחרים שעכשיו נמצאים בדרך לבית החולים.

טוב, מה עכשיו?

עכשיו הגיע השוק של החיים. אין דרך אחרת להפוך את הסיפור הזה לקל או לנעים. פשוט מפקיעים את נמרוד מכם. את לא יכולה להגיד לו מה לומר בחקירה ואפילו לא יכולה לכסות אותו בלילה כשהוא ישן באיזה בית מעצר מצחין. מובילים אותו בפוסטה ושמים לו אזיקים. ומה להגיד להורים שלך ושל נטע? ומה כותבים בוואטצאפ המשפחתי ואיך זה שפתאום נמרוד לא מגיב. אה, הוא גם בלי פלאפון כל הימים האלו. והשאלות של המורה ואת צריכה לקחת חופש מהעבודה. והנה חזרת לעשן למרות שהסיגריה האחרונה היתה בגיל עשרים ואחת.

אם זה מקרה קל, הוא ישוחרר מיד אחרי החקירה. אם לא, בית המשפט יאריך את המעצר שלו כל פעם בכמה ימים. אחרי שתסתיים החקירה יוגש כתב אישום ואז המשטרה יוצאת מהתמונה והזירה עוברת לבית המשפט. את ממששת את הנייר הזה ולא מאמינה. מדינת ישראל נגד נמרודי שלי.

ומה יקרה בבית המשפט?

נפשט לך, אמא. יש שני הליכים פליליים. בהליך המעצר התביעה יכולה לבקש לעצור את הבן עד לסוף המשפט ובית המשפט יחליט אם לעצור או לשחרר לסוג של מעצר בית כזה או אחר. כאן קובעים למשל אם נמרוד ישאר במעצר עד תום ההליכים (הלו, זה לא שמור רק לדומרני ואלפרון, הביטוי הזה?) או שאולי הוא יוכל לחזור לבית הספר או שפשוט יהיה במעצר בית מלא עם מלווים צמודים (זה השלב להגיד ביי-ביי לעבודה, אמא).

בהליך העיקרי בית המשפט צריך לקבוע אם הבן עבר את העבירה ואם כן איזה עונש הוא יקבל. כאן אמור הסניגור לייעץ לכם האם כדאי לנמרוד להודות בכתב האישום או לנהל משפט ולשמוע עדים עד להכרעה. על קצה המזלג, כדאי שתבינו כבר עכשיו שהליך פלילי הוא “משחק של ראיות”. לפי הערכת הסניגור את טיב הראיות ואת הסיכוי שיובילו להרשעה, נקבעת דרך הפעולה.

ולא דיברנו בכלל על מעורבות עמוקה של שירות המבחן ועל דברים שצריך לומר ועל כאלו שלא. בקיצור, החיים לא חוזרים למסלולם כל כך מהר.

כמה זמן יארך המשפט?

זה יכול לקחת זמן. חשוב להבין שנמרוד הוא לא “בן יחיד” ובדרך כלל הדיונים בבית המשפט לנוער יותר ארוכים ומורכבים. כל דיון נערך בדלתיים סגורות והרבה פעמים יש עליות ומורדות, בעיקר מול קצינת המבחן.

בית המשפט לנוער נותן הרבה הזדמנויות, אלא אם הנער הגזים. ויש לצערנו, הרבה מאוד הגזמות. וצריך לדעת גם איך להתנהל לדוגמה מול גורמי הצבא. ושלא יהיו לכם אי הבנות, הם מקבלים דיווח על התיק הפלילי שנפתח.

ואם הוא יהיה בכלא?

אז קודם כל זה אומר שהוא עבר עבירה חמורה. נניח, חס וחלילה שמהדקירה שהוא דקר במועדון מישהו נפצע קשה או יותר גרוע מזה. כי בדרך כלל בתי המשפט לנוער מעדיפים לשקם (את) ולטפל (ב)מי שעבר עבירה, לפני ששולחים אותו לבית הסוהר.

אבל תחשבו, לא על נמרוד שלכם, אלא על מישהו אחר שכל הזמן פוגע ופוצע ושום דבר לא מרתיע אותו. אחד כזה, אין ברירה. בכל מקרה, אם נמרוד שלכם יהיה בכלא זה מאוד לא נעים, אבל גם אז חשוב שתדעו שהוא יהיה בכלא אופק בו נמצאים רק נערים.

הם לומדים שם כל יום עד הצהריים ואחר כך יש פעילויות טיפוליות מגוונות עם מטפלים מקצועיים. כל ערב, ככה בין שבע לשמונה, נמרוד יתקשר ויספר מה קורה ואפילו תגיעו לביקורים אצלו.

ולמה צריך עורך דין לכל הסיפור הזה?

כי כשלבן שלי יש מחלה או פציעה אז אני הולך לרופא הכי טוב שאני יכול לשכור את שירותיו.

ואמנם בכלא אופק בו נמצאים קצת יותר ממאתיים נערים, ומה הסיכוי שאצלי בבית זה יקרה. אבל גם מה הסיכוי שמנוף יקרוס על מכונית שיושבת בה אישה או שהבית שלכם ישרף ובכל זאת אתם עושים ביטוח נגד שריפות.

וסטטיסטיקה זה לא הכל בחיים, כי למשל באוכלוסיה יש פחות משני אחוז נערים ממוצא אתיופי ובכל זאת בכלא אופק יש בסביבות שלושים אחוז נערים כאלה. אז הסטטיסטיקה לא תמיד נכונה ובכל מקרה אתם לא באמת רוצים שהיא תדפוק לכם בדלת. ואם כן, אז תעשו את הטוב ביותר בשביל הילדים שלכם.

כן, זה יחרב לכם את החופשה השנתית ואולי יותר, כי עורך דין יכול לעלות גם עשרות אלפי שקלים. אבל אני אומר לכם באחריות, זה מבטיח שהבן שלכם יגיע למקום יותר טוב – הרבה יותר טוב – מאשר אם הייתם פועלים לבד.

אתם עושים סוג של ביטוח. ביטוח של שיפור המצב. זה לא יעלים את הדקירה של הבן או את הקצת סמים שהוא מכר במועדון, אבל זה יוריד מכם את הדאגה המקצועית ויפנה אתכם לטפל בחיים עצמם. בילד.
וראיתי כבר יותר מדי מקרים של כאלו שניסו לחסוך ולמדו על בשר מבשרם ש’מה שבזול – ביוקר’.

ואחרי המשפט החיים חוזרים למסלולם?

בגדול – כן. בקטן – לא. כי פתאום מבקשים ממנו להביא תעודת יושר. ככה הם קוראים לזה כל המעסיקים שלא מבינים. הם אפילו לא מבינים שאסור להם בכלל לדרוש את גליון ההרשעות של נמרוד, אבל נראה את הראשון שאומר להם את זה. הוא כבר לא יוזמן לראיון העבודה עם ההיא ממשאבי אנוש.

ואז עוד פעם פונים לעורך דין כדי שיגיש לנשיא המדינה בקשת חנינה. הלוואי ויסכים למחוק את הרישום הפלילי. עוד תשלום. עוד תקופת המתנה. מה יהיה עם הנמרוד הזה? את נזכרת שמישהו פעם אמר לך “ילדים קטנים – צרות קטנות; ילדים גדולים – צרות גדולות” אבל את לא מצליחה להיזכר מי זה היה.

ופתאום נוחתת עם שליח תביעת אזרחית. הנפגע התעורר קצת לפני תום תקופת ההתיישנות לתבוע הרבה כסף. ושוב צריך עורך דין, הפעם אזרחי. שישמור אותנו האל.
ובחיי ששכחת כבר את היין ההוא ואת האהבה ההיא ואפילו את ‘מבצע סבתא’.

ושני גרוש ממני. ככה כמה עצות בחינם

זה חתיכת תיק פלילי הסיפור הזה. באמת. אבל יש גם נערים שצומחים מהגיהינום הזה. תזכרו מה שאני אומר לכם. ראיתי נערים שפגשו את החיים עצמם הרבה יותר מוקדם ממה שהיו צריכים.

אבל אז ראיתי – גם זה קרה – שהם נרתמו להליך טיפולי אמיתי. פתאום נמרוד כזה נהיה גבר-גבר. זה קצת “מִתּוֹךְ שֶׁלּא לִשְׁמָהּ בָּא לִשְׁמָהּ”. חשבת שסוף העולם הגיע והנה צמח לך נמרוד חזק ומחוזק. הוא באמת הקשיב והפנים בקבוצות הטיפוליות ואצל המטפל הפרטי ששכרתם עבורו. הוא באמת פחד מהשופט שליטף אותו במילותיו הטובות אבל הזהיר אותו “שלא תעז לחזור לכאן”.

ועוד דבר. תזכרו שכמו בזמן שיפוץ בבית, הכול סיוט ואבק וטינופת ועצבים על לכלוך ועיכובים, אבל בסוף הוא נגמר והתוצאה משכיחה את כל מה שהיה. גם במשפט כזה, התוך-כדי קשה ומעצבן ומפחיד, אבל בסוף הדברים מסתדרים.
והכי חשוב. אל תתפרקו. תהיו שם בשביל נמרוד. תעטפו ותתמכו כי אתם ההצלה שלו. זה שווה לא פחות מעורך דין מוכשר שהגיע לעזור ולתווך לכם את העולם הפלילי המפחיד הזה.

פוסטים אחרונים

רוצים סיפורי משפט לפני כולם?